Performans - Kısa Hikayeler çıktı okudunuz mu?

Performans Kısa Hikayeler KapakGeçen dönem türkçe dersi performans ödevleri için öğrencilerimin yazdığı kısa hikayeleri derleyerek bir mini kitap çıkardık. Buradan kitabı bilgisayarınıza pdf formatında indirebilirsiniz. Kitap için yazdığım önsözü de buraya aktarıyorum.

Türk kültüründe hikâyenin önemli bir yeri vardır.  Sözlü kültürün ilk dönemlerinden günümüze kadar değişen formlarda hikâye hep anlatılmış, yazılmış ve okunmuştur. Gün gelmiş Dede Korkut’un kopuzunda bir Deli Dumrul olmuş, gün gelmiş aşığın sazında “Kerem İle Aslı” olmuş, gün gelmiş halkın ağzında bir “Koç Yiğit Köroğlu” olmuştur.

 Modern anlamda hikâye ise bizde ancak 1870’lerin sonunda görülmüştür. Birkaç sentez yapıttan sonra Türk Hikâyesi Halit Ziya Uşaklıgil gibi, Ömer Seyfettin gibi, Refik Halit Karay gibi büyük yazarların elinde ustaca işlenmiştir.

  Çoğu kaynakta hikâye,  yaşanmış ya da yaşanması mümkün olan olayları ve durumları ilgi çekici bir şekilde, romana göre daha dar bir kapsamda ele alan edebi yazılar olarak tanımlanmaktadır.  Hikâyenin kendi içinde barındırdığı dinamizm ve çarpıcılık onun aynı zamanda eğitimde yaratıcı yazma çalışmalarında sık kullanılan bir tür haline gelmesini sağlamıştır. Bizde bu gerçekten hareketle yenilenen eğitim öğretim programında öğrenci başarısını değerlendirme araçlarından biri olan performans ödevlerinde öğrencilerimizle yaratıcı yazma çalışmaları yaptık. Yaklaşık bir aylık bir atölye çalışmasının sonucunda elimizde oldukça iyi ürünlerin olduğunu gördük.

 İşte elinizdeki bu mütevazı derleme de bu atölye çalışmasının ürünlerinden oluşmaktadır.  Takdir ederseniz ki öğrencilerimizin çalışmaları profesyonel yazarlar düzeyinde olmayacaktır.  Bundan dolayı öyküleri kendi çapı çerçevesinde değerlendirmeniz gerekecektir. Kim bilir belki de bu hikâyelerden biri bundan 15-20 yıl sonra çok meşhur olacak bir hikaye yazarının ilk çalışmasıdır. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !